szablon glazurniczy

Szablon glazurniczy w praktyce

W poprzednim poście dotyczącym nowych szablonów glazurniczych w naszej ofercie, skupiliśmy się głównie na przedstawieniu ich parametrów, wyglądu i cech fizycznych. Dziś chcemy opowiedzieć nieco szerzej o tym, jak taki szablon glazurniczy sprawdza się w praktyce. Zapraszamy do lektury krótkiego artykułu, z którego dowiesz się, do jakich zadań można wykorzystać szablony glazurnicze Instar i TytanX.

Szablon glazurniczy w praktyce – co warto wiedzieć?

Szablon glazurniczy to narzędzie pomiarowe mające ułatwić nam wyznaczanie umiejscowienia otworów do wiercenia w pracach glazurniczych. Główną funkcją szablonu jest podniesienie precyzji pomiarów. Dzięki temu prostemu narzędziu jesteśmy w stanie wykonać bardzo precyzyjne trasowanie, co w wielu sytuacjach jest pomocne, pozwala oszczędzić czas i minimalizuje ryzyko błędów.

Szablony glazurnicze Instar i TytanX, które właśnie pojawiły się w naszej ofercie, to wielofunkcyjne, uniwersalne narzędzia, mające zastosowanie w konkretnych zadaniach. Jak wykorzystać poszczególne otwory i wcięcia? Oto kilka pomysłów.

Szablon glazurniczy i montaż stelaża podtynkowego

Główne funkcje szablonów glazurniczych Instar i TytanX to otwory oznaczone symbolami WC, pozycjonowane pod montaż misy wiszącej. Są to:

  • cztery otwory Φ 20 na szpilki montażowe
  • otwór Φ 55 na dopływ wody
  • otwór Φ 110 na odpływ nieczystości

Wykonanie tych oznaczeń zwykłą miarą jest możliwe, jednak w praktyce dość trudne, a z pewnością dużo bardziej czasochłonne. Tymczasem wykorzystanie szablonu glazurniczego pozwala na łatwe, szybkie i dokładne oznaczenie punktów wwierceń. Ponieważ w wielu sytuacjach musimy takie otwory oznaczyć trzy razy (dwa razy w płytach gipsowych i raz w płytce), a w przypadku wykorzystania płyty budowlanej dwa razy, pomiary i oznaczenia muszą być bardzo precyzyjne. Używając szablonu przy obudowywaniu stelaża podtynkowego mamy pewność, że otwory będą idealnie pasować, a montaż płytki z wykonanymi już otworami nie przysporzy nam żadnego problemu.

Precyzja i oszczędność czasu to podstawowe zalety, ale warto wspomnieć również o oszczędności materiałów. W sytuacji, gdy wykonujemy montaż dużych i z reguły drogich płytek, pomiary z wykorzystaniem szablonu glazurniczego pozwalają uniknąć kosztownych błędów.

Szablon glazurniczy i montaż natynkowej baterii prysznicowej

Drugim zastosowaniem szablonu glazurniczego jest montaż natynkowej baterii prysznicowej. Do tego zadania będą przydatne dwa otwory z oznaczeniem „prysznica” o rozmiarze Φ 32. Uniwersalny rozstaw z możliwością precyzyjnego kontrolowania pionu i poziomu (pomogą nam w tym linie przy otworach i nacięcia na brzegach) pozwoli szybko i dokładnie ustalić punkty wierceń, bez konieczności używania klasycznej miary.

Szablon glazurniczy i gniazdka elektryczne

Szablon glazurniczy będzie również przydatny w precyzyjnym wyznaczaniu umiejscowienia puszek elektrycznych w łazienkach czy kuchniach. Do tego zadania służą wykonane na jednej z krawędzi szablonu cztery większe wcięcia z klasycznym rozstawem 71 mm, obowiązującym w całej Unii Europejskiej. W wyznaczaniu punktów wwierceń pod puszki pomocna będzie również umiejscowiona na jednej z krawędzi szablonu linijka.

Szablon glazurniczy i wyznaczanie narożnika

Ze względu na swoją budowę, szablon glazurniczy może być również wykorzystany do mierzenia tzw. winkla. Każdy profesjonalny glazurnik wie doskonale, jak duże znaczenie ma precyzja pomiarów we wszystkich kątach pomieszczenia. W sytuacji gdy np. osadzamy w łazience brodzik, brak precyzji w narożniku może spowodować, że jedna z krawędzi brodzika będzie odstawać od ściany. Szablon glazurniczy pozwala na bieżąco dokonywać szybkich pomiarów, dzięki którym unikniemy nieprecyzyjnych kątów. Przy długościach pomiarowych rzędu 30×30 cm a nawet 60×60 cm spokojnie możemy zaufać krawędziom szablonu glazurniczego.

Szablon glazurniczy i kompatybilność z laserową poziomicą

Każdy glazurnik posiada w swoim zestawie narzędziowym laserową poziomicę, dzięki której może w niezwykle dokładny sposób wyznaczać piony i poziomy. Może jednak dojść do sytuacji, w której nie jesteśmy w stanie ustawić wiązki lasera idealnie na środku. Nasze szablony glazurnicze rozwiązują ten problem dzięki liniom wyznaczającym pionowe i poziome osie poszczególnych otworów na całej szerokości narzędzia, jako np. alternatywy dla linii pośrodku. Jeśli więc w danej sytuacji nie mamy dostępu do środkowego pionu, możemy wykorzystać inne znaczniki na szablonach.

Kreatywne wykorzystanie szablonu glazurniczego

Szablon glazurniczy pozwala również na kreatywne wykorzystanie go w wielu nietypowych sytuacjach. Dobrym przykładem może być wykonanie tak zwanej L’ki. Takiej płytki nie powinniśmy wycinać kątówką, ponieważ znacznie bardziej naraża ją to na pęknięcie. Nasz szablon pozwala szybko wyznaczyć tzw. otwór rozprężny, dzięki któremu mamy pewność, że płytka nie ulegnie uszkodzeniu, jak w przypadku cięcia z zastosowaniem ostrego kąta.

Szablon można wykorzystać również do odrysowywania linii prostych czy kształtów półokrągłych, a także szybkich pomiarów z wykorzystaniem linijki.

Szablon glazurniczy polecany przez profesjonalistów

Większość profesjonalnych glazurników uważa, że korzystanie z szablonu glazurniczego przy precyzyjnym trasowaniu jest dużo lepszą metodą niż wykonywanie pomiarów tradycyjnymi sposobami. Nawet jeśli otwory są ostatecznie przykrywane przez muszle, to precyzyjnie wycięta płytka pracuje zupełnie inaczej niż płytka z mało starannie wykonanymi wierceniami.

Szablony glazurnicze Instar i TytanX to uniwersalne, wielofunkcyjne narzędzia pomiarowe, dzięki którym wiele prac glazurniczych wymagających dużej precyzji możemy wykonać dokładnie, a przy tym szybko i oszczędnie. W sytuacjach, gdy grupy otworów ciężko jest precyzyjnie wytrasować (jak w przypadku wspomianego stelaża podtynkowego są to aż 4 otwory), szablon glazurniczy jest po prostu niezastąpiony. Szablony pozwalają również na kreatywne wykorzystanie w wielu różnych sytuacjach. Podsumowując, profesjonalny szablon glazurniczy warto zawsze mieć pod ręką.