Work Hour
Nakładanie szpachli czasami może sprawiać kłopoty. W szczególności, gdy nakładana masa odpada od ściany albo długo schnie. Dlatego przygotowaliśmy dla was poradnik, jak krok po kroku poprawnie przygotować i nałożyć szpachlę na ścianę.
Nakładanie szpachli – zanim przystąpimy do prac
Przed przystąpieniem do prac niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie ścian do szpachlowania i gładzenia. Przy starych, jak i nowych podłożach powinniśmy przemyśleć ułożenie poszczególnych przewodów elektrycznych i wykonać pod nie odpowiednie bruzdy. Usuwamy wszystkie elementy z powierzchni, takie jak gniazdka, gwoździe i kołki rozporowe. Należy usunąć starą warstwę tynku, najlepiej sprawdzi się skrobak z ostrzem hartowanym.
Gruntowanie ścian
Uprzednio przygotowane podłoże powinniśmy odpowiednio zagruntować. Dokonujemy tego również przed malowaniem ścian. Używamy zakupiony przez nas środek gruntujący, który możemy przelać bezpośrednio do wiadra. W tym wypadku świetnie sprawdzi się wiadro malarskie z naszej oferty. Szerokim pędzlem do gruntowania (ławkowcem) nakładamy preparat na całej powierzchni ściany.
Szpachlowanie
Szpachlowanie pozwoli na uzupełnienie wszelkich ubytków, które znajdują się na ścianach. Kolejnym krokiem jest pokrycie masą szpachlową całej powierzchni. Przy samodzielnym wyrabianiu masy należy pamiętać o tym, aby urabiać w naczyniu tyle masy, ile będzie nam potrzebne do pracy. Idealnym narzędziem do tego będzie mieszadło do mas gotowych i gładzi TYTANX, które powoduje równomierną pracę mieszadła i minimalizuje ruchy wiadra. Jednocześnie miesza masę z boków, z góry i od dołu!
Szpachlowanie ścian krok po kroku
1. Uzupełnianie ubytków
Najpierw zajmujemy się uzupełnieniem ubytków, które znajdują się na ścianach. Może nam w tym pomóc szpachelka profilowana 165mm TYTANX Professional, która jest wyprofilowana pod odpowiednim kątem, co sprawia, że jest idealnym narzędziem do wygodnego i dokładnego wybierania masy z wiadra.
2. Zabezpieczenia narożników
Jeżeli ściana nie jest wystarczająco równa przy narożniku, należy nałożyć na nie masę szpachlową, zatopić w nich specjalne narożniki aluminiowe, ponownie zaaplikować i wyrównać na nich zaprawę.
3. Szpachlowanie całej powierzchni ściany
Jeżeli uzupełnimy wszystkie ubytki i pozwolimy im wyschnąć, możemy przystąpić do nałożenia masy szpachlowej na całą powierzchnię ścian. Najlepszym narzędziem do tego typu prac będzie paca elastyczna „TYTANX” Professional z uchwytem gumowym, która idealnie sprawdzi się przy masach szpachlowych oraz tynkarskich. Należy wyrobić większą ilość masy niż przy wypełnianiu ubytków.
Należy pamiętać o tym, aby nakładać zaprawę rozpoczynając od rogów ścian – najlepiej od dołu i piąć się do góry. Masę aplikujemy ciągłym, pojedynczym ruchem na powierzchni, a następnie zbieramy jej nadmiar i wygładzamy do zewnątrz tak, aby pozostała na ścianie zaprawa miała ok. 2 mm grubości. W zbieraniu nadmiaru masy szpachlowej pomoże zestaw szpachli wykończeniowych aluminiowych TYTANX z walizką, który umożliwi bezproblemowe wygładzenie każdej powierzchni.
Wykończenie powierzchni
Czynność ta nie różni się diametralnie od szpachlowania, ale należy ją zastosować, aby osiągnąć jeszcze bardziej gładkie i równe ściany. Pozwoli to na idealne przygotowanie do malowania i tapetowania.
Wybór i przygotowanie gładzi
Gładź jest materiałem, który łatwo poddaje się szlifowaniu (jest to ostatni etap wygładzania ścian). Najczęściej wykorzystuje się preparaty gipsowe. Mamy do wyboru produkty gotowe albo takie, które należy przygotować we własnym zakresie. W tym przypadku również świetnie nada się mieszadło do mas gotowych i gładzi TYTANX, które świetnie urobi masę.
Gładzenie ścian krok po kroku
1. Aplikacja gładzi
Samo szpachlowanie nie przynosi idealnych rezultatów; na ścianie może pozostać wiele nieestetycznych rys albo nierówności. To właśnie proces gładzenia sprawia, że je eliminujemy. Gładź powinniśmy nakładać po dokładnych wyschnięciu poprzednich warstw. Zanim przygotujemy gładź szpachlową, warto użyć pacy elastycznej „TYTANX” Professional z uchwytem gumowym, aby usunąć ze ścian widoczne gołym okiem nierówności.
Przy aplikacji gładzi niezwykle pomocne będą tace do gładzi z naszej oferty: Taca do gładzi aluminiowa 330 mm, która jest nieocenionym narzędziem do suchej zabudowy. Dzięki jej zaokrąglonym rogom ograniczamy ryzyko skaleczenia, a jej podstawa posiada specjalną antypoślizgową strukturę. Warto również wybrać Tacę do gładzi z PCV 330 mm, która świetnie sprawdzi się do spoinowania oraz szpachlowania płyt kartonowo-gipsowych.
Gładź można nakładać za pomocą szpachli, pacy lub coraz bardziej popularnego wałka do gładzi.
2. Szlifowanie całej powierzchni
Ostatnim już krokiem jest dokładne szlifowanie – w ten sposób osiągniemy idealnie równą powierzchnie. Papier ścierny nakładamy na specjalną pacę. Pracę zaczynamy od narożników, które szlifujemy kostką. Następnie przechodzimy do szlifowania reszty ścian. Tak przygotowana powierzchnia nadaje się idealnie do tapetowania lub malowania pokoju.